Lizbona 2023Wiadomości ŚDM Polska

List do Młodych, Duszpasterzy Młodzieży i Koordynatorów ŚDM

3.18Kviews

Warszawa,  20 kwietnia 2020 r.

 

Drodzy Młodzi,

Duszpasterze, 

Koordynatorzy, 

Zastanawiałem się, czy forma listu to dobra forma kontaktu z młodymi w dzisiejszym świecie. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że wiadomości rozchodzą się na Facebooku i Instagramie poprzez memy i filmiki. Oczywiście, mogłem też nagrać filmik na TikToku czy wysłać coś prowokującego na Twitterze. I jeszcze jedno mogłem zrobić – nagrać film na Youtubie. Wybrałem jednak formę listu. Ponieważ jest on dla mnie bardzo osobisty, wybrałem, że będę zwracał się w nim do Ciebie – jako przyjaciela w pielgrzymce Światowych Dni Młodzieży.

Kiedy prawie cztery lata temu zostałem Dyrektorem Krajowego Biura organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży sądziłem, że posługa ta będzie wymagająca i zaskakująca – miałem przecież za sobą doświadczenie bycia przez 6 lat diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i koordynatorem ŚDM w mojej diecezji. Nie spodziewałem się jednak tego, co mnie spotkało.

Pozwól, że podzielę mój list na kilka części. Tak. Będzie to długie, ale przecież większość z nas przymusowo pozostaje w domach. Nie mam więc oporów, aby pisać.

    1. Po Krakowie 

Rzeczywistość po ŚDM w Krakowie nie była łatwa. Z jednej strony wielki sukces, entuzjazm, radość. Z drugiej wyczerpanie, zarówno młodzieży jak i księży. Trzy lata przygotowań do ŚDM w Krakowie to czas wielu wyrzeczeń, absorbujących pomysłów, szukania środków finansowych. Trudno opisać trud włożony przez Centra Diecezjalne w związku z Dniami w Diecezjach i całego Komitetu w związku z Wydarzeniami Centralnymi. Niezliczona liczba zaangażowanych wolontariuszy i duszpasterzy całkowicie poświęciła się dziełu, jakim były ŚDM w Krakowie.

Nie mogę w tym miejscu nie wspomnieć pełnej zaangażowania i poświęcenia pracy mojego poprzednika, Księdza Biskupa Grzegorza Suchodolskiego. To on, wraz z ówczesnym przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Księdzem Biskupem Henrykiem Tomasikiem nieustannie nas inspirował, umacniał i wspierał. Dziękuję Księżom Biskupom!

Po zakończeniu ŚDM w Krakowie wiele diecezji podjęło trud aktywnego duszpasterstwa młodzieży. Powstały niezliczone inicjatywy, które wypływały właśnie z doświadczenia ŚDM w Krakowie. Krajowe Biuro Organizacyjne stanęło wobec kolejnego wyzwania przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

    1. Panama

Ogłoszony nowy gospodarz Światowych Dni Młodzieży – Panama –  był dla nas zaskoczeniem. Sam osobiście zastanawiałem się, ilu Polaków weźmie w tym spotkaniu udział, jak tak mały kraj zorganizuje tak wielkie wydarzenie. Szybko, bo już po pierwszej wizycie w Panamie w styczniu 2017 roku okazało się, że „Panama to mały kraj o wielkim sercu” (to zdanie powtarzał bardzo często abp Jose Domingo Ulloa Mendieta, Metropolita Panama City). Polacy mocno zaangażowali się w przygotowania, realizując programy duszpasterskie, zbierając środki na wyjazd, modląc się każdego 22 dnia miesiąca.

Trochę przeraził nas fakt gdy ogłoszono terminy wydarzenia – styczeń 2019 roku. Sam środek roku szkolnego, sesja egzaminacyjna na studiach. Wydawało się, że ze względu na koszty i termin pojedzie tam garstka Polaków. Początkowo szacowaliśmy ok 1500 Polaków, o. Joao Chagas z Dykasterii Świeckich Życia i Rodziny, odpowiedzialny z ramienia Watykanu za organizację ŚDM przewidywał udział ok 2000 Polaków. Ostatecznie było nas 4200 osób i stanowiliśmy największą grupę młodych z Europy. To co wydawało się niemożliwe Pan pobłogosławił i przerosło nasze oczekiwania. Aby ułatwić dojazd młodych wyczarterowaliśmy trzy Dreamlinery od Polskich linii Lotniczych LOT, Fundacja Salvatti wraz z innymi organizatorami przypłynęła do Panamy „Rejsem Niepodległości”, wielką niespodzianką była także obecność Pierwszej Damy. Udało się także, dzięki życzliwości kard. Stanisława Dziwisza i Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego podarować relikwię Krwi św. Jana Pawła II katedrze w Panamie – została przez papieża Franciszka wmurowana w ołtarz.

Od początku traktowaliśmy ŚDM w Panamie jako wyzwanie, a nie trudność.

    1. Lizbona

Gdy usłyszeliśmy, że kolejne ŚDM odbędą się w Europie, radości nie było końca. Ci, których zabrakło w Panamie z różnych względów, bardzo się ucieszyli. Wielu księży bez wahania mówiło – jedziemy z młodzieżą.

Przygotowania do tego wydarzenia Krajowe Biuro Organizacyjne rozpoczęło od razu. Udało nam się nawiązać kontakt z Patriarchatem Lizbony, a w grudniu 2019 roku odwiedziłem tworzący się Komitet. Wszystko wyglądało bardzo dobrze – plan przygotowań, zaangażowani młodzi, życzliwi członkowie Komitetu i do tego wyjątkowo piękne miasto. Jednak już pod koniec grudnia 2019 roku zaczęły dochodzić do nas wszystkich informacje o wirusie. Z tygodnia na tydzień sytuacja była na świecie coraz trudniejsza. Aż w końcu uderzył w Europę z siłą huraganu. Kiedy sytuacja we Włoszech stała sie niebezpieczna, Dykasteria ds. Świeckich Życia i Rodziny przeniosła spotkanie delegatów (osób odpowiedzialnych za organizację ŚDM przy konferencjach episkopatów) na listopad. Następnie przyszła informacja o przeniesieniu przekazania symbol ŚDM przez Młodych Panamczyków młodzieży Portugalskiej z Niedzieli Palmowej na Uroczystość Chrystusa Króla w listopadzie 2020 r.

Kolejna smutna informacja to decyzje podejmowane przez diecezje, a następnie wprowadzony rządowy zakaz zgromadzeń i odwołanie spotkań diecezjalnych w Niedzielę Palmową 2020 roku. Wielu młodych i duszpasterzy nie kryło rozczarowania i smutku, jednak zareagowano bardzo szybko i w wielu diecezjach spotkania te miały formę wirtualną.

W końcu, 19 kwietnia otrzymaliśmy informację, że Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbędą się nie w 2022 a w 2023 roku. Szok, chociaż niektórzy spodziewali się tego. Pojawiło się rozczarowanie, ale także wielkie zrozumienie dla całej sytuacji. Ja sam zrozumiałem jeszcze bardziej, że Krzyż i Ikona matki Bożej Salus Populi Romani jako symbole ŚDM nie są przypadkowe.

Od tego dnia otrzymuję wiele pytań o to, co dalej? Dlatego spróbuję Ci, Drogi Przyjacielu, dając odrobinę nadziei, zarysować plan na przyszłość:

a) Jesteśmy w ręku Boga -nie traćmy nadziei

Sytuacja w której się znaleźliśmy,  nie może wprowadzić w nasze życie strachu i lęku. Papież Franciszek w Orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży przypomniał fragment adhortacji Christus Vivit „Jeśli utraciłeś wewnętrzny wigor, marzenia, entuzjazm, nadzieję i wspaniałomyślność, Jezus ukazuje się tobie, tak jak stanął przed zmarłym synem wdowy, i z całą swoją mocą Zmartwychwstałego Pan zachęca cię: «Młodzieńcze, tobie mówię wstań!»” (Łk 7, 14)

Jak mocno dzisiaj Pan właśnie do nas kieruje słowo „Młodzieńcze, tobie mówię wstań!” On jest w tej sytuacji, która się dzieje. On w nią wkracza w sposób taki, jaki On sam chce. Nie będę w tym miejscu cytował całych fragmentów Orędzia i omawiał ich – przeczytaj je jeszcze raz i sam zobaczysz, jak bardzo jest aktualne i do jak wielu sytuacji z dzisiaj możemy je odnieść.

b) Trwajmy we wspólnocie

Dzisiejsza technologia pozwala nam mieć chociażby namiastkę bycia ze sobą. Wykorzystujmy ją. Utrzymujmy relację między sobą, módlmy się między sobą i za siebie, dzielmy się dobrem, wspierajmy jedni drugich. Nie bądźmy fatalistami i sceptykami, ale raczej prorokami nadziei. Szukajmy jedności i sposobów wsparcia drugiego człowieka – modlitwą, ale tam gdzie można także wolontariatem. To wolontariusze w czasie ŚDM nie jeden raz pokazali swoją kreatywność, gotowość do służby, postawę służebną wobec Boga i drugiego człowieka. 

c) Bądźmy gotowi, gdy kwarantanna się skończy

Często powtarzam w ostatnich dniach, za słowami piosenki „Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie wspaniale”. I tak będzie. Przesunięcie daty ŚDM w Lizbonie jest dla nas nie przeszkodą a szansą – aby do tego czasu przygotować się lepiej. Kamieniami milowymi tego przygotowania będą ŚDM w wymiarze diecezjalnym, które odbędą się w roku 2021 i 2022. Niech one będą przystankami w drodze ku Lizbonie. Nie bagatelizujmy ich!

d) Módlmy się za siebie

Przypominam Ci, że 13 dzień miesiąca to dzień modlitwy za Światowe Dni Młodzieży, który to zaproponowaliśmy wraz z Diecezjalnymi Duszpasterzami Młodzieży i Koordynatorami ŚDM. Niech to będzie wyraz naszej wspólnoty, jedności, oczekiwania. Niech ten dzień, który w maju wypadnie dokładnie w Dzień Fatimski, będzie naszą wspólną modlitwą w intencji ŚDM, ale także wygaszenia pandemii na całym świecie.

Proszę Cię o to, abyś w czasie, który przeżywamy, modlił się, czytał Pismo Święte, korzystał z Eucharystii (w miarę dostępności). Twój czas duchowego wzrostu to czas duchowego wzrostu całej wspólnoty.

4.  Zakończenie 

To pierwszy raz, kiedy zdecydowałem się taki list napisać. Ale i sytuacja jest wyjątkowa. Przepraszam za długość, za ewentualne w nim braki. Chciałem podzielić się z Tobą tym, co przeżywam. Podjąłem także decyzję, że postaram się na każdy 13 dzień miesiąca przygotwać dla Ciebie kilka słów. 

Przy tej okazji chcę podziękować z całego serca Diecezjalnym i lokalnym duszpasterzom młodzieży oraz koordynatorom ŚDM, także z ruchów i i wspólnot oraz zgromadzeń zakonnych. Niech Pan wynagrodzi Wam za Waszą otwartość, poświęcenie i pomysłowość.

Dziękuję także wszystkim młodym, którzy mimo epidemii zeszli z kanapy, apostołują na kontynencie cyfrowym, wspierają potrzebujących, angażują się w swoje Centra ŚDM i duszpasterstwa. Jesteście prawdziwą nadzieją poranka!

Mój, bardzo osobisty, list chcę zakończyć serdeczną modlitwą i błogosławieństwem:

Niech cię Pan błogosławi i strzeże. 

Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską.

Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem.” 

(Lb 6, 24-25)

 

 

 

ks . Emil Parafiniuk

Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego

Światowych Dni Młodzieży przy KEP

Zostaw komentarz

Wspomóż działalność Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży:

Strona używa plików cookie. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu (dysku) użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close